Hopp til hovedmeny Hopp til innhold Hopp til søk Hopp til kontaktinformasjon Forsiden
Til startsiden
Laster...
Ut i verden hånd i hånd. Ut i verden hånd i hånd.

Metoder og verktøy

METODER

USK, utviklingsstøttende kommunikasjon
USK, bygger på relasjonsorientert utviklingssyn der samspill mellom mennesker er det sentrale. Det tas utgangspunkt i at alle har en iboende mulighet for godt samspill og kommunikasjon. For å øke kompetansen og bevisstheten i dette arbeidet bruker vi video. Vi tar filmer der barn og voksne er i samspill. Filmen brukes til å se på de gode øyeblikkene der barna får god støtte til sin utvikling. Personalet lærer av å se seg selv i samspill med barna. Dette gir oss nyttig informasjon om barnet, og gjør oss mer bevisste på vår væremåte overfor barnet.
Les mer om USK her  
 
Steg for steg
Undervisningsopplegget Steg for steg har til hensikt å redusere impulsiv og aggressiv atferd og forbedre barnas sosiale kompetanse. Det gjøres ved å øve opp ferdigheter på tre hovedområder: empati, impulskontroll/problemløsning og mestring av sinne. 
 
VERKTØY
 
Individuell opplæringsplan (IOP)
Alle barn som får spesialpedagogisk hjelp etter opplæringsloven § 5-7  skal ha individuell opplæringsplan. En IOP skal vise mål og innholdet i opplæringen, og hvordan den skal gjennomføres.
 
IODP
En IODP er en individuell opplæringsplan (IOP) som i særlig grad fokuserer på barnets deltagelse i naturlige situasjoner. Aktiv deltagelse betraktes både som et mål i seg selv og som et virkemiddel for læring. Den overordnede hensikten med å bruke en slik plan er at den skal hjelpe barnehagen til å tenke kreativt om barnets behov og muligheter, og at den skal bidra til en pedagogisk praksis som leder til økt deltagelse i barnehagehverdagen, hjemmet og nærmiljøet.
 
Snakkepakken
Snakkepakken er et pedagogisk verktøy som brukes for å styrke barnas språkutvikling. Snakkepakken med veiledningshefte har til hensikt å hjelpe alle barn uansett språkferdigheter med å tilegne seg språk. Bruk av Snakkepakken gir økt fokus på språk og hva det er fornuftig å legge vekt på i språkstimuleringen. Mange ideer til hvordan grunnleggende grammatikk og matematikk, former, motsetninger, rekkefølger, mønstre, rim, dobbeltord, spørreord, overbegrep med mer kan gjøres lystbetont og lekes inn. Snakkepakken og kartleggingsskjemaet TRAS er gode samarbeids-redskaper.                                                                                                        Les mer om Snakkepakken her

0 ledige stillinger
Publisert04.05.2009 13:05
Sist endret17.11.2011 09:23

Kontaktinformasjon

Topp