Er forberedt dersom det skulle bli flom
Drammen kommune har et ekstra sterkt fokus på Mjøndalen, Krokstadelva og Steinberg, som er de mest flomutsatte områdene i kommunen.
Sist endret:

På grunn av mye snø i fjellet har NVE varslet at det er fare for vårflom på Sør- og Østlandet, inkludert Drammensvassdraget. Siden Tyrifjorden fungerer flomdempende, er det ikke ventet at en eventuell flom vil ramme vårt område før i månedsskiftet mai/juni.
– Blir det en jevn temperaturstigning fremover, vil snøsmeltingen strekke seg ut i tid, og dempe faren for alvorlig skadeflom. Blir det derimot mye regn eller brå temperaturøkning, vil risikoen for skadeflom øke, forteller beredskapssjef Sten Petter Aamodt.
Forbered deg nå
NVE oppfordrer privatpersoner om å gjøre nødvendige tiltak med tanke på en eventuell flom allerede nå. På varsom.no finner du mange nyttige og viktige råd:
Roller og ansvar er avklart
Både i 2020 og 2021 gjorde kommunen interne forberedelser med tanke på en eventuell vårflom. Beredskapsplaner ble gjennomgått og roller og ansvar internt i kommunen ble avklart. Vann- og avløpsavdelingen gjennomgikk for eksempel avløps- og pumpesystemene med tanke på utfordringer som oppstår under en flom. Drammen Eiendom KF kartla hvilke kommunale bygg i Mjøndalen som er flomutsatt. Veiavdelingen gjennomgikk planer for flomvern og omkjøringsveier. Nå tas planene og rutinene frem igjen, slik at alle virksomheter er godt forberedt.
I tillegg følger kommunens beredskapsstab med på flomprognosene fra NVE og holder kontakten med blant annet beredskapsstaben hos Statsforvalteren samt vassdragsregulantene.
En flom i Drammenselva er for øvrig enklere å forberede seg på for kommunen enn for eksempel ekstremnedbør. Vannstanden øker såpass sakte at det er tid til blant annet å sette ut flomvern og informere innbyggere om flomfaren.